Τετάρτη 13 Απριλίου 2011

Δεν μπόρεσε... ο Φωκικός

Για ακόμα μια φορά o Φωκικός με το Χ… αυτοκτόνησε στην έδρα του, παρά τα "δώρα"… των υπολοίπων.
Τελικά το άγχος δεν επέτρεψε για ακόμα ένα ματς, ίσως το σημαντικότερο, στον Φωκικό να πάρει τους πολυπόθητους 3 βαθμούς μπροστά στον κόσμο του με αντίπαλο της Αναγέννηση Γιαννιτσών που αγωνιζόταν για το Χ.

Ο Φωκικός εμφανίστηκε σίγουρα μακριά από τον καλό του εαυτό και πέταξε την...
ευκαιρία να καβατζάρει μια θέση στα play off. Μάλιστα την ίδια ώρα… τα υπόλοιπα αποτελέσματα της κατηγορίας τους εξασφάλιζαν με σιγουριά τη συμμετοχή του στα παιχνίδια μπαράζ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Φωκικός πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, παρά το γεγονός ότι είχε κόντρα τον αέρα. Στο 27’ μάλιστα είχε με τον Φαρμάκη το πρώτο δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ.

Ενώ με βολίδα από μακριά ο Αλέξης Κουμπρόγλου, έφερνε τον Φωκικό κοντά στο όνειρο, ανοίγοντας το σκορ 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα ο Σεμερτζίδης είχε δοκάρι, προσπαθώντας να πιέσει για να ισοφαρίσει, ενώ και στο 50΄ο ίδιος σημάδευε εκ νέου τα δοκάρια του Παρασκευά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φωκικός… εμφανίστηκε χωρίς «νεύρο» έχοντας εφησυχάσει μετά το γκολ, δεν είχε υπολογίσει όμως τον Θανόπουλο που στο 55’ ισοφάρισε 1-1 τα τέρματα μετά από σέντρα.

Τα Γιαννιτσά είχαν πάρει την ισοπαλία που ήθελαν και δημιουργούσαν καθυστερήσεις με το άγχος να έχει περάσει πια στον Φωκικό που όμως δεν έδειχνε να έχει δυνάμεις να πάρει το μάτς.

Μετά από καθυστερήσεις, γιόμες και απογοήτευση, με αρκετό κόσμο να αποχωρεί από το γήπεδο πριν τη λήξη, ο διαιτητής σφύριξε επίσημα το τέλος του αγώνα.

Σημειώνεται ότι στην Άμφισσα το παρόν για ακόμα μια φορά έδωσε ο Πρόεδρος της Παναχαικής, Αλέξης Κούγιας.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος (Δυτ. Αττικής)
ΒΟΗΘΟΙ: Δημόπουλος, Τραχάνης (Δυτ. Αττικής)