Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2015

Α” ΕΣΚΑΣΕ: Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ -ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 75-63

Α” ΕΣΚΑΣΕ Μεγάλη νίκη απέναντι σε…σκληρό καρύδι!
ΙΤΕΑ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 75-63

Η δύναμη της έδρας για την Ιτέα είναι γνωστή εδώ και χρόνια, με την ομάδα του Μωραϊτη να μεταμορφώνεται προς το καλύτερο όταν παίζει στο γήπεδό της. Έτσι και σήμερα, με το τελικό 73-60 να έρχεται με αρκετή δόση άγχους απέναντι στον Αλέξανδρο Αρτάκης που αποδείχθηκε σκληρό καρύδι και σίγουρα τον αδικεί το ....
εύρος της διαφοράς.
Στο κατάμεστο κλειστό της Ιτέας, στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν ακόμα και με +13 στη συνέχεια, αλλά την ομάδα της Αρτάκης να επιστρέφει προσωρινά και πάλι στο ματς.
Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, η Ιτέα με πρωταγωνιστή τον Γεωργαντά απέναντι στη ζώνη του Αλέξανδρου, ξέφυγε με 40-29.
Στη γ” περίοδο ο Αλέξανδρος έκλεισε ακόμα περισσότερο την άμυνά του, οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι από την περιφέρεια (5/30 τρίποντα συνολικά στο ματς) και με επιμέρους σκορ 10-19 η ομάδα του Πανούση έκανε νέο come-buck (50-48).
Το ματς στη συνέχεια πήγε στον πόντο, με τους φιλοξενούμενους να περνάνε μάλιστα μπροστά στο σκορ με 57-58 και όλα να δείχνουν εξέλιξη θρίλερ.
Τελικά, η Ιτέα πέτυχε στο τέλος ένα σερί 18-5, με τον Αλέξανδρο να έχει σε αυτό το διάστημα πολλά παράπονα κυρίως από τον ρέφερι Ζάχο για τον καταλογισμό των φάουλ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνος με 75-63, κάνοντας το 2/2 στην έδρα τους.
Διαιτητές: Παντρευτής-Ζάχος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 22-14, 10-19, 25-15.
ΙΤΕΑ (Μωραϊτης): Λεοντίου, Κουτρόγιαννος, Μπαντελάς 1, Γεωργαντάς 29, Μούκας 7, Αγγελόπουλος 6 (2), Πράπαπς 9 (3), Ευθυμίου 9, Παπαθεοχάρης, Παρασκευόπουλος 2, Παπαδήμας 2, Μωραϊτης Ι. 10.
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΡΤΑΚΗΣ (Πανούσης): Γκόλιας 8 (1), Παστήρας 5, Νικολάου 12, Βαλήλας 2, Αναγνώστου 9 (1), Καπλανέρης 2, Λιαμπότης 18 (4), Δαύρης 7.