Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2011

Mε 2-0 φιλοδώρισε ο Φωκικός τον Οδ.Αναγέννησης

Με 2 γκολ... του Κωστόπουλου και του Σκαρίμπα ο Φωκικός πήρε το 3ποντο από τον Οδυσσέα Αναγέννησης.

Το πολυπόθητο 3ποντο απέσπασε ο Φωκικός μέσα στην Άμφισσα που αγωνίστηκε με αντίπαλο τον Οδυσσέα Αναγέννησης. Έτσι κράτησε την παραδοση της δυνατής του έδρας για ακόμα μια ...
Κυριακή.

Το παιχνίδι διεξήχθη σε βρεγμένο γήπεδο και με βροχόπτωση σε αρκετές περιπτώσεις.

Ο Φωκικός είχε μια μέτρια απόδοση, ωστόσο αυτό που μετράει στο τέλος... είναι πάντα το αποτέλεσμα. Ένα αποτέλεσμα που κρατάει τον Φωκικό μέσα στους αρχικούς του στόχος και φυσικά το όνειρο της πρωτιάς παραμένει ορατό.

Μάλιστα το Χ της Επανομής μόνο ως θετικό μπορεί να εκληφθεί καθώς αυτό δεν κατάφερε να "ξεφύγει" βαθμολογικά.

Ο Φωκικός που αγωνίστηκε χωρίς τους Μπουλούλη και Τσεκούρα, μπήκε δυνατά στο α' ημίχρονο αποδεικνύοντας πως θέλει τη νίκη, η οποία είχε άλλωστε πέραν του βαθμολογικού ενδιαφέροντος και οικονομικό όφελος για την ομάδα μιας και ακόμα μετράει το πριμ της διοίκησης.
Το σκορ άνοιξε ο Κωστόπουλος στο 19', μετά από φάουλ, με απευθείας εκτέλεση, που ο Οδυσσέας δεν κατάφερε να αποκρούσει. Ωστόσο παρά την τελευταία θέση που κατέχει η ομάδα των Σερρών αξίζει να σημειωθεί ότι πάλεψε με όσες δυνάμεις είχε και πραγματοποίησε μια αξιοπρεπή εμφάνιση.

Η ομάδα της Άμφισσας έκανε αρκετές ευκαιρείες να διευρύνει το σκορ στο πρώο μισό του αγώνα, με πιο σημαντική του Κουμπρόγλου στο 28΄. Ενώ στο σημείο εκείνο ο Φωκικός διαμαρτύρεται για χέρι ζητώντας πένταλτυ το οποίο αδίκως δεν δόθηκε από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Στο β' ημίχρονο και ενώ ο αγωνιστικός χώρος είχε βαρύνει λόγω των καιρικών συνθηκών, ο Φωκικός δεν είχε να επιδείξει τίποτα αξιοσημείωτο.

Στο 88' ο Σκαρίμπας διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τον Φωκικό.

Σημειώνεται ότι τραυματισμό υπέστη ο Τζέκος, που αντικαταστάθηκε με τον Ταμπάκη. Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες έχει υποστεί θλάση και αύριο μετά από εξετάσεις θα διαφανεί κατά πόσο σοβαρή μπορεί να είναι.

Σύνθεση Φωκικός: Παρασκευάς, Φαρμάκης, Δημητρίου, Κωστόπουλος, Θωμόπουλος, Κουμπρόγλου, Δήμας (72' Δημητρουλόπουλος) , Καλλέργης (90' Τρελλόπουλος) , Σκαρίμπας, Τζέκος (54' Ταμπάκης), Κανελλόπουλος
Σύνθεση Οδ. Αναγέννησης: Σαμουηλίδης, Βενετης (48’  Ζαγοριανός) , Λαμπερνάκης, Κεφαλάς (65’ Χουρουζίδης) , Κοσμάς, Καρυπίδης, Παιζάνος, Κουκούτσης (90 ‘Λιόλιος), Τριανταφυλάκος, Κυριακίδης, Γκάγκας.

Aναλυτικά οι φάσεις:
-Στο 3ο λεπτό ο Τζέκος είχε καλή στιγμή να ανοίξει από νωρίς το σκορ με κεφαλιά, αλλά ο Σαμουηλίδης απέκρουσε
-Στο 13ο λεπτό μετά από σέντρα του Κανελλόπουλου, ο Τζέκος με προβολή είχε μια καλή στιγμή για τον Φωκικό με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ
-Στο 19΄μετά από φάουλ ο Κωστόπουλος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0
-Εν συνεχεία στο 22’ με ωραίο σύστημα οι παίχτες του Φωκικού και εν συνεχεία ο Κανελλόπουλος απείλησε το τέρμα της Αναγέννησης, με τη μπάλα να περνάει άουτ σε μια δύσκολη απόκρουση για τον Σαμουηλίδη
-Στο 28’ ήταν η πιο σημαντική ευκαιρία με τον Κουμπρόγλου που μετά από πάσα του Τζέκου, πάγωσε το αίμα του Οδυσσέα, σε μια φάση που ο Φωκικός διαμαρτύρεται για πέναλτυ καθώς υπήρξε χέρι
-Στο 39΄μετά από φάουλ ο Δήμας είχε καλή στιγμή για τον Φωκικό αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων απέκρουσε σε κόρνερ
-Στο 60’ μετά ο Σαμουηλίδης απέκρουσε ξανά σε κόρνερ, πλασέ του Κανελλόπουλου
-Στο 86΄ο Ταμπάκης μετά από ανατροπή, κέρδισε το πέναλτι και έγραψε το 2-0 για τον Φωκικό